Akcesoria i okucia okienne

Jednym z kluczowych elementów stolarki okiennej są dobrej jakości okucia. W artykule opisaliśmy wszystko co musisz wiedzieć o wyposażeniu i okuciach okien drewnianych i drewniano-aluminiowych firmy Plastodrew.

Okucia to system zawiasów i rygli ułożonych na całym obwodzie okna. Łączą one skrzydło z ościeżnicą i to dzięki nim można otwierać i zamykać okno. W skład okucia wchodzi także klamka oraz zamek. Dobre okucia mają wpływ na szczelności okna oraz jak łatwo i bezawaryjnie można je otwierać. Dodatkowe zabezpieczenia, takie jak dodatkowe rygle chronią przed włamaniem i wchodzą w skład okuć antywłamaniowych.

Rodzaje okuć okiennych

Okucia obwodowe, które montujemy w naszych oknach charakteryzują się rozmieszczeniem systemu na całym obwodzie skrzydła okna. Po zamknięciu okna, skrzydło równomiernie dociska do ościeżnicy. Rozwiązanie to gwarantuje szczelność i zapobiega odkształceniom profilu. Poprzez obrócenie klamki uruchamiamy mechanizm ryglujący, który połączony jest konstrukcyjnie z zawiasami. W zależności od rozmiarów okna, czy potrzebami dot. systemu antywłamaniowego określa się liczbę punktów blokowania skrzydła w ościeżnicy.

Od rodzaju okucia zależy w jaki sposób okno się otwiera, zamyka i jak łatwo czynności te się odbywają. Rodzaj i jakość okuć wpływa także na to, jak duże skrzydło okna można zamontować. Większy wymiar okna to większy ciężar skrzydła, które musi udźwignąć zawias okna lub mechanizm przesuwnych drzwi tarasowych. Od okucia okna zależy także jak szeroko będzie można je otworzyć. Warto zwrócić też uwagę na to, czy otwarte okno będzie samo się zamykać lub, czy dzięki specjalnym okuciom skrzydło zostanie w tej samej pozycji, w której się je zostawiło - nawet przy lekkim przeciągu.

Aktualnie najpopularniejsze okucia to rozwierno-uchylno. Pozwalają one na szerokie otwarcie okna lub na lekkie ich uchylenie. Na ościeżnicy zamontowane są zaczepy dzięki którym rygluje się okno oraz zawiasy umożliwiające ruch ościeżnicy. Natomiast na skrzydle okna instaluje się zasuwnicę i rozwórkę, które za pomocą klamki zmieniają pozycję skrzydła z rozwiernej na uchylną lub z uchylnej na rozwierną.

W naszych oknach stosowane mogą być także nowoczesne systemy rozwierno-uchylno-odstawne. Jest to rozwiązanie, które działa jak w okuciach rozwierno-uchylnych, ale dodatkowo zapewnia równoległe odsunięcie skrzydła od ramy na odległość kilku milimetrów. Okucia te pozwalają na sprawną wentylację, przy zapewnieniu wysokiej ochrony przeciwwłamaniowej. 
W dużych oknach, które coraz częściej wybierane są przez klientów, stosuje się systemy okuć uchylno-przesuwnych lub podnoszono-przesuwnych.

W systemie uchylno-przesuwnym otwarcie okna polega na odsunięciu skrzydła od ościeżnicy i przesunięciu go równolegle do płaszczyzny ramy. W systemie tym ważne są elementy przesuwające, tzw. wózki, znajdują się one najczęściej w dolnej części skrzydła. Podobne rozwiązanie wykorzystuje się w modelach podnoszono-przesuwnych, gdzie skrzydło ruchome przesuwa się za skrzydło stałe. W obu systemach całe okno powinno poruszać się lekko i bezdźwięcznie. 

Systemy okuć stosowane w firmie Plastodrew

Okna drewniane firmy Plastodrew wyposażone są w wysokiej klasy okucia firmy Roto. Firma ta intensywnie inwestuje w rzetelne badania rynku i dostarcza najwyższej jakości produkty. Marka ta posiada najlepsze na świecie know-how w zakresie produkcji okuć oraz integracji okuć w oknach i drzwiach. Dzięki tym rozwiązaniom okna produkowane przez nas są wygodniejsze i bezpieczniejsze. 

Okna Plastodrew w standardzie posiadają mikrorozszczelnienie, zaczep antywyważeniowy oraz podnośnik skrzydła. Do produkowanych przez nas okien istnieje możliwość dodania uzupełniających elementów okuć, jak wielostopniowy uchył, hamulec rozwarcia skrzydła sterowany klamką (zabezpiecza np. okno balkonowe przed samoczynnym zamknięcie, rozwarciem), zatrzask balkonowy itp. Poprzez dodanie do okuć odpowiedniej ilości zaczepów antywyważeniowych uzyskujemy różne klasy bezpieczeństwa. 

Każdy typ i kształt produkowanych przez nas okien, zarówno standardowe okna rozwierno-uchylne, jak również okna przesuwne, czy harmonijkowe wyposażone są w wysokiej jakości okucia Roto. Profesjonalnie dobrany system uwzględnia wszelkie możliwe sposoby otwierania oraz upodobania Klienta.

Oferta okien drewnianych Oferta okien drewniano - aluminiowych
Okucia okien

Klamki okienne

Dopełnieniem każdego okna jest elegancka klamka. Klamki pozwalają na wygodne otwieranie i zamykanie okien, drzwi balkonowych lub tarasowych. Ta prosta funkcja jest bardzo ważna w każdym domu i mieszkaniu, dlatego warto wybrać taką klamkę do okien, która zapewni najwyższy komfort użytkowy. Dobra klamka do okien to taka, która spełnia trzy funkcje: 

  1. umożliwia płynne i wygodne otwieranie oraz zamykanie skrzydeł, 
  2. stanowi estetyczne uzupełnienie ramy okiennej 
  3. chroni mieszkanie przed włamaniem. 

Dlatego warto poświęcić trochę czasu kwestii doboru odpowiednich klamek. Firma Plastodrew montuje nowoczesne klamki aluminiowe firmy HOPPE oraz FKS. Firmy te stosują innowacyjne rozwiązania techniczne, połączone z najlepszymi materiałami. Produkty te wytwarzane są w certyfikowanych zakładach z wysokiej jakości materiałów, łączą w sobie funkcjonalność i wygląd oraz dobry stosunek jakości do ceny. 

Klamki współpracują z różnymi oknami o różnych funkcjach. W klamkach okiennych może być zastosowany także mechanizm blokujący obrót klamki, który zabezpiecza okno przed próbami włamania przez przesunięcie elementów ryglujących okucia z zewnątrz.

Klamki okienne montowane w naszych oknach charakteryzują się wysoką jakością oraz trwałością. W ofercie firmy Plastodrew znajduje się szeroki asortyment klamek w najróżniejszych kształtach, z różnymi powierzchniami i kolorami.

Plastodrew zapewnia optymalne połączenie bezpieczeństwa, oszczędności energii i komfortu w jednym produkcie jakim są okna drewniane oraz okna drewniano-aluminiowe. 

Klamki do okien

Dlaczego warto kupić okna od producenta?

6000 szt. Okien rocznie
1800 szt. Drzwi rocznie

Jesteśmy Polskim
producentem stolarki otworowej

Nasze okna drewniane, drzwi wewnętrzne i drzwi zewnętrzne trafiają do klientów z wielu państw UE.

Pomimo realizacji dużych projektów inwestycyjnych, nie przestajemy koncentrować się na potrzebach klientów indywidualnych.

Kontakt
mapa mapa